Doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. patří k předním odborníkům zabývajícím se počátky dějin českého národa, zejména obdobím Velké Moravy.
Narodil se 22. února 1960 v Uherském Hradišti, kde v roce 1979 vystudoval gymnázium. Studium archeologie absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě v letech 1979 – 1983. Po ukončení studia nastoupil v roce 1983 do Moravského muzea v Brně, v současnosti s přídomkem zemského, kde pracuje doposud. Začínal na pozici odborného pracovníka-správce sbírek, poté byl výzkumným pracovníkem, po roce 1990 kurátorem a od roku 2004 pracuje jako vědecký pracovník. V roce 1985 získal L. Galuška doktorát filozofie, vědecká hodnost kandidáta historických věd mu byla udělena v roce 1983 po obhajobě práce “Uherské Hradiště-Sady - význam lokality pro poznání dějin Velké Moravy” (tiskem 1996). Stalo se tak na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde se také v roce 2006 habilitoval spisem „Slované. O životě na Moravě 6. – 10. století“ (tiskem 2004), na základě čehož byl jmenován docentem středověké archeologie.
Vědecko-výzkumná činnost L. Galušky je od počátku spojena s problematikou raného středověku, zejména pak s obdobím Velké Moravy. Už v roce 1986, po skonu svého předchůdce a učitele prof. PhDr. Viléma Hrubého, DrSc., byl jmenován vedoucím výzkumů ve Starém Městě, na základě čehož se stal také spoluřešitelem tehdejšího Státního plánu výzkumu odpovědným za oblast středního Pomoraví. Právě zde, zejména ve Starém Městě realizoval, řídil a vlastně řídí doposud podstatnou část terénních výzkumů. Kromě nich prováděl další výzkumy na katastrech Ostrožské Nové Vsi (sídliště neolitické, germánské, laténské, časně slovanské a raně středověké), Hluku (pohřebiště raně středověké), Osvětiman (raně středověké hradisko sv. Klimenta) a v Modré u Velehradu (sídliště laténské a raně středověké, pohřebiště raně středověké). Vedle vědeckého vyhodnocování těchto výzkumů se zaměřuje také na otázky spojené s nejstarším slovanským osídlením českých zemí a Slovenska, na témata svázaná s počátky christianizace středoevropských Slovanů, na problematiku hmotné kultury mocenských center Velké Moravy a na vývoj osídlení Uherskohradišťska v době povelkomoravské. V letech 1996 až 2007 byl L. Galuška spoluřešitelem několika úkolů grantové agentury ČR, od roku 1998 do roku 2011 jako hlavní řešitel koordinoval vědecko-výzkumný institucionální záměr společensko-humanitních věd Moravského zemského muzea s názvem „Úloha Moravy při konstituování české státnosti”. Je autorem 3 monografií, editorem nebo spoluautorem dalších 8 knih či reprezentačních sborníkových publikací, a autorem více než 200 vědeckých studií, recenzí, krátkých sdělení, zpráv a jiných statí s archeologickou a historickou tematikou.
Kromě vědecko-výzkumné činnosti se L. Galuška jako muzejní pracovník zaměřuje také na popularizaci vědy. Je autorem nebo spoluautorem řady scénářů a realizací domácích i zahraničních výstav a expozic, spoluautorem scénářů a odborným poradcem na přípravě filmových, televizních a rozhlasových relací s tematikou raného středověku, zejména Velké Moravy a byzantské misie sv. Cyrila a Metoděje. Je také autorem ideového návrhu, spoluautorem scénáře a odborným garantem projektu „Archeologický skanzen v Modré u Velehradu – opevněné velkomoravské sídliště středního Pomoraví“.
L. Galuška je členem několika redakčních a vědeckých rad významných periodik a institucí, včetně zahraničních. Od roku 1996 je také externím pedagogem Ústavu archeologie a muzeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, kde zároveň působí jako člen Oborové komise doktorandského studia a oponent a školitel diplomových i disertačních prací. V podobných funkcích, i jako vědecký konzultant, se angažuje také v zahraničí, především na Slovensku, kde mu byl za tuto činnost udělen statut člena korespondenta Archeologického ústavu Slovenské akademie věd. Z dalších ocenění obdržel od arcibiskupa Olomouckého, msgre. Jana Graubnera v roce 2005 pamětní medaili za přínos v bádání o Velehradu a za tři roky poté mu byla zastupitelstvem rodné Ostrožské Nové Vsi udělena Medaile svatého Václava za zásluhy o rozvoj obce s přihlédnutím k výzkumné archeologické činnosti prováděné na jejím katastru. V roce 2010, u příležitosti životního jubilea, mu starosta ing. Libor Karásek předal klíč od bran královského města Uherské Hradiště.